OLYMPIC GAMES 2014 SOCHI (RUS)

SPORT GOLD SILVER BRONZE
BIATHLON 14 12 13
CROSS COUNTRY 14 12 10
NORDIC COMBINED 5 5 3
SKI JUMPING 5 5 5
38
38
34
34
31
31

GOLD

Darya Domracheva Weißrussland Biathlon 10 km Pursuit
Darya Domracheva Weißrussland Biathlon 12,5 km Mass Start
Darya Domracheva Weißrussland Biathlon 15 km Individual
Vita Semerenko Ukraine Biathlon 4 x 6 km Relay
Juliya Dzhyma Ukraine Biathlon 4 x 6 km Relay
Valj Semerenko Ukraine Biathlon 4 x 6 km Relay
Olena Pidhrushna Ukraine Biathlon 4 x 6 km Relay
Alexey Volkov Russland Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Evgeny Ustyugov Russland Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Anton Shipulin Russland Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Dmitry Malyshko Russland Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Anastasiya Kuzmina Slowakei Biathlon 7,5 km Sprint
Tora Berger Norwegen Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Tiril Eckhoff Norwegen Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Justyna Kowalczyk Polen Cross Country 10 km CT
Dario Cologna Schweiz Cross Country 15 km CT
Marit Björgen Norwegen Cross Country 30 km FT Mass Start
Johan Olsson Schweden Cross Country Rel 4x10 km M
Marcus Hellner Schweden Cross Country Rel 4x10 km M
Daniel Richardsson Schweden Cross Country Rel 4x10 km M
Emma Wiken Schweden Cross Country Rel 4x5 km M
Anna Haag Schweden Cross Country Rel 4x5 km M
Charlotte Kalla Schweden Cross Country Rel 4x5 km M
Marit Björgen Norwegen Cross Country Skiathlon
Dario Cologna Schweiz Cross Country Skiathlon
Ola Vigen Hattestad Norwegen Cross Country Sprint FT m
Maiken Caspersen Falla Norwegen Cross Country Sprint FT w
Marit Björgen Norwegen Cross Country Teamsprint CT w
Joergen Graabak Norwegen Nordic Combined Gundersen LH HS140/10.0 K
Eric Frenzel Deutschland Nordic Combined Gundersen NH HS106/10.0 K
Haavard Klemetsen Norwegen Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Magnus Krog Norwegen Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Joergen Graabak Norwegen Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Kamil Stoch Polen Ski Jumping HS106
Carina Vogt Deutschland Ski Jumping HS106
Kamil Stoch Polen Ski Jumping HS140
Marinus Kraus Deutschland Ski Jumping Team LH
Severin Freund Deutschland Ski Jumping Team LH

SILVER

Tora Berger Norwegen Biathlon 10 km Pursuit
Gabriela Soukalova Tschechien Biathlon 12,5 km Mass Start
Ondřej Moravec Tschechien Biathlon 12,5 km Pursuit
Ekaterina Shumilova Russland Biathlon 4 x 6 km Relay
Olga Vilukhina Russland Biathlon 4 x 6 km Relay
Daniel Böhm Deutschland Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Arnd Peiffer Deutschland Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Olga Vilukhina Russland Biathlon 7,5 km Sprint
Veronika Vitkova Tschechien Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Gabriela Soukalova Tschechien Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Jaroslav Soukup Tschechien Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Ondřej Moravec Tschechien Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Maxim Vylegzhanin Russland Cross Country 50 km FT Mass Start
Charlotte Kalla Schweden Cross Country 10 km CT
Johan Olsson Schweden Cross Country 15 km CT
Therese Johaug Norwegen Cross Country 30 km FT Mass Start
Maxim Vylegzhanin Russland Cross Country Rel 4x10 km M
Dmitriy Japarov Russland Cross Country Rel 4x10 km M
Anne Kyllönen Finnland Cross Country Rel 4x5 km M
Kerttu Niskanen Finnland Cross Country Rel 4x5 km M
Charlotte Kalla Schweden Cross Country Skiathlon
Marcus Hellner Schweden Cross Country Skiathlon
Maxim Vylegzhanin Russland Cross Country Teamsprint CT m
Kerttu Niskanen Finnland Cross Country Teamsprint CT w
Akito Watabe Japan Nordic Combined Gundersen NH HS106/10.0 K
Eric Frenzel Deutschland Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Björn Kircheisen Deutschland Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Johannes Rydzek Deutschland Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Fabian Riessle Deutschland Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Daniela Iraschko-Stolz Österreich Ski Jumping HS106
Noriaki Kasai Japan Ski Jumping HS140
Michael Hayboeck Österreich Ski Jumping Team LH
Thomas Morgenstern Österreich Ski Jumping Team LH
Gregor Schlierenzauer Österreich Ski Jumping Team LH

BRONZE

Teja Gregorin Slowenien Biathlon 10 km Pursuit
Jaroslav Soukup Tschechien Biathlon 10 km Sprint
Tiril Eckhoff Norwegen Biathlon 12,5 km Mass Start
Nadezhda Skardino Weißrussland Biathlon 15 km Individual
Ondřej Moravec Tschechien Biathlon 15 km Mass Start
Evgeniy Garanichev Russland Biathlon 20 km Individual
Tiril Eckhoff Norwegen Biathlon 4 x 6 km Relay
Tora Berger Norwegen Biathlon 4 x 6 km Relay
Daniel Mesotitsch Österreich Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Simon Eder Österreich Biathlon 4 x 7,5 km Relay
Vita Semerenko Ukraine Biathlon 7,5 km Sprint
Karin Oberhofer italien Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Dominik Windisch Italien Biathlon Mixed 2x6+2x7.5 km Relay
Therese Johaug Norwegen Cross Country 10 km CT
Daniel Richardsson Schweden Cross Country 15 km CT
Jean Marc Gaillard Frankreich Cross Country Rel 4x10 km M
Maurice Manificat Frankreich Cross Country Rel 4x10 km M
Denise Herrmann Deutschland Cross Country Rel 4x5 km M
Martin Johnsrud Sundby Norwegen Cross Country Skiathlon
Emil Joensson Schweden Cross Country Sprint FT m
Vesna Fabjan Slowenien Cross Country Sprint FT w
Emil Joensson Schweden Cross Country Teamsprint CT m
Stina Nilsson Schweden Cross Country Teamsprint CT w
Fabian Riessle Deutschland Nordic Combined Gundersen LH HS140/10.0 K
Magnus Krog Norwegen Nordic Combined Gundersen NH HS106/10.0 K
Bernhard Gruber Österreich Nordic Combined Team HS140/4x5 Km
Anders Bardal Norwegen Ski Jumping HS106
Reruhi Shimizu Japan Ski Jumping Team LH
Taku Takeuchi Japan Ski Jumping Team LH
Daiki Ito Japan Ski Jumping Team LH
Noriaki Kasai Japan Ski Jumping Team LH